Закарпатська кухня – різноманітна і смачна. Але є у ній страва, яка відома на весь світ. Це – кнедлики. Що таке закарпатські кнедлі знають усі господині. Це – надзвичайно колоритна, поживна та популярна страва. Прийшла у сонячне Закарпаття вона з Чехії, адже культурні і гастрономічні зв’язки з цієї країною завжди були дуже сильні.
Кнедлі – це страва, яка дуже схожа на ніжний розпарений білий хліб. Її їдять з підливою, тушкованою капустою, сиром. Вона може бути солодка і солона. Найчастіше її готують з сирої картоплі, борошна, солі, яєць. Замішане тісто ріжуть на шматочки, формують з нього пиріжки або кульки і варять у киплячій воді або готують на паровій бані. Особливості страви у кожній країні свої, адже її люблять в Україні, Німеччині, Чехії, Білорусії, Польщі, Австрії.
Що ми знаємо про кнедлі?
Слово «кнедлі» найчастіше зустрічається у романі Ярослава Гашека «Пригоди бравого солдата Швейка». Головний герой зовсім не хоче воювати, а постійно мріє про ковбасу та домашні кнедлі. Письменник Гашек смачно розповідає про кнедлики з сиром, маком, кислою капустою, соленою шинкою. Він розказує про те, що цю страву можна посипати шкварками і їсти по дві тарілки поспіль.
Саме Йозефу Швейку поставили пам’ятник в Ужгороді. Його називали не як інакше як «Кнедлічек». І ужгородський Швейк тримає у році кнедлик та оглядає місто з набережної.
Саме чеські кнедлі стали найбільш відомими у світі. А уста Швейка промовляють і те, що найсмачнішою стравою на Землі є кнедлі з кислою капустою.
Взагалі, кнедлі – це не просто страва, а ціла філософія. Адже у 20-х роках минулого століття одна чеська газета надрукувала карикатуру. На ній зобразили двох чехів, що стоять на демонстрації. У першого на транспаранті писалося про свободу, рівність і братерство. Чоловік був худий і нещасний. А другий мав квітучий вигляд та товстеньке тіло. У нього на транспаранті писалося про пиво, кнедлики та свинину. Звісно, газета недвозначно натякала на те, хто з них розумніший.
Класичний рецепт кнедлів
Кнедлики – це смачно і зовсім недорого. Цю страву можна адаптувати до посту, додавати різні начинки і вона буде «грати» по-особливому. Але є класичний рецепт, який можна використовувати і насолоджуватись смаком.
Для кнедлів варто взяти 1 кілограм сирої картоплі, 2 столові ложки крохмалю, 350 грам пшеничного борошна, 2 яйця і сіль за смаком. Для початку потрібно відварити картоплю. Можна її зварити почищеною, але за вашим бажанням овоч реально приготувати у мундирах або навіть запекти. Тоді картопельку потрібно потовкти. Можна просто скористатися товкачем, м’ясорубкою, пресом. Але не користуйтеся блендером, бо перетворите пюре у клейстер. Коли картопля трохи охолоне, до неї варто додати сіль і яйця. Після цього необхідно всипати крохмаль, борошно і місити тісто. Кнедлики потрібно ретельно вимісити і сформувати «ковбаску». Після того її треба нарізати на невеликі шматочки.
Порізані шматки кидають у киплячу воду. Перед тим її треба трохи присолити. Кнедлі варто перемішати, щоб вони не злипалися. Після того як тісто спливло, його необхідно проварити приблизно 5 хвилин. Готові кнедлики потрібно зцідити і подавати до столу з гуляшем, соусом, капустою. А, якщо у вас є бажання, то можна навіть зробити солодкий сметанний соус чи додати варення. Проте, для солодких кнедлів використовуйте мінімум солі у тісто, нехай воно буде прісним.
Більшість українських господинь подають такі кнедлі із смаженю цибулькою та шкварками.
Як приготувати закарпатські кнедлики?
У кожній порядній закарпатській родині знають як готувати кнедлики. Закарпатські кнедлики рецепт мають досить простий і доступний. Звісно, господиня може додати щось своє, фірмове. Але всі жінки точно знають як замісити кнедлики, щоб це було правильно, смачно і, щоб домашні попросили добавки.
Самі по собі кнедлі не їдять. Їх зазвичай подають з сегединським гуляшем. Ні кнедлі без цього гуляша, ні гуляш без кнедликів уявити на Закарпатті не можуть. Для сегединського гуляша беруть 600 грам жирної свинини, 2 столові ложки смальцю або 100 грам сала, 600 грам квашеної капусти, сіль, перець, трохи часнику, пекучу та солодку паприку, чорний перець, лавровий лист. Спочатку готують м’ясо у казанку, а коли воно уже майже приготоване, до нього додають капусту і спеції та тушать даний мікс. Тоді роблять соус із сметани, спецій і борошна. Сметанним соусом заливають гуляш і тушать кілька хвилин. До цієї смакоти якраз і подають закарпатські кнедлі.
Для кнедликів по-закарпатськи необхідно взяти набір максимально простих продуктів: 500 грам борошна, 250 мл теплого молочка, сіль за смаком, 20 грам дріжджів, 1 яйце.
Для приготування спочатку треба зробити опару: до дріжджів додати молоко, розвести суміш. Туди ж всипати 50 грам борошна. Замісити і дати постояти приблизно 15 хвилин. Тоді у просіяне борошно додати сіль, яйце і опару. Замісити тісто і дати йому постояти приблизно 1,5 години. За цей період тісто варто один раз притиснути. Кількість суміші має збільшитись вдвічі. З тіста сформувати невеликі рулетики чи пиріжки.
Як правильно варити кнедлики? Для цього необхідно зробити водяну баню: у велику каструлю налити води, дати їй закипіти. Тоді на каструлю поставити металеве сито або спеціальний прилад для водяної бані. Змастити пристрій олією і покласти кнедлики. Тоді закрити їх кришкою і готувати 25 хвилин.
Коли кнедлі охолонуть, їх варто подавати з соусом.
Закарпатські кнедлики – це одна з улюблених страв для багатьох людей. Обов’язково приготуйте їх вдома, адже це смачно і доступно.
Більше актуальної інформації читайте в розділі Гастро на нашому порталі.