Адміністративний центр Закарпатської області має достатньо доглянутих паркових зон, які рік від року розвиваються, стаючи більш принадними з точки зору екологічності, багатства флори та ландшафтного дизайну.
Такі заклади, що представлені міськими парками та скверами і Ботанічним садом, створюють унікальне пейзажне обличчя Ужгорода. Відвідуючи відповідні локації можна і відпочити, й надихнутися, отримуючи справжню насолоду для душі.
Опис ужгородських парків, які є родзинками міста, наводиться далі.
Дендропарк Лаудона
Цей заклад, розташований в середмісті, – візитівка Ужгорода, яку по праву вважають зеленою перлиною Закарпаття.
Фундатор даного парку, науковець та педагог, викладач ботаніки Іштван Ландау, заснував його ще в ХІХ столітті, 1886 року. Використовуючи свої зв’язки з європейськими колегами, досліднику вдалося придбати рідкісні на той час саджанці магнолії, таксодіуму та гінкго.
Наразі фонд дендрологічного парку включає здебільшого екзотичні рослини, що в природному середовищі ростуть у різних, віддалених від України куточках планети. Така багата колекція стала національною спадщиною міста та органічно вписалася в його ландшафт.
Базова та найстаріша частина дендропарку Ландау розташовується поруч із дитячою лікарнею. Дана локація – пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення. Інші частини паркової території з часом відділилися, поширившись по всьому місту, але кожна з них зберігає власну харизму й особливу атмосферу.
Підзамковий парк
Історія цього парка сягає своїм корінням далекого XVI століття. Спершу відповідна зелена територія була створена представниками графського роду Другетів як мальовниче лісисте місце для полювання на диких тварин. Тих часів зелений острівець отримав назву «Звіриного».
Статусу парку та відповідного ландшафтного стилю він набув аж через три століття. Спершу його назвали «Сечени» – так містяни вшанували пам’ять Іштвана Сечени, що був відомим політиком і громадським діячем.
У першій половині минулого сторіччя даний парковий заклад, розташований на Замковій горі поблизу Ужгородського замку, відігравав важливу роль у спортивному житті міста. На його території збудували тренувальний плавальний басейн та стадіон «Спартак».
1947 року, після захоплення Закарпаття комуністами, заклад перейменували – він отримав назву парк Горького. За радянської епохи в ньому з’явилися атракціони та розваги. Тут відкрили дитячу залізницю.
У наш час локація носить назву парк Підзамковий. Її фішкою вважається найстаріший у місті платан кленовидний, якому понад півтисячі років.
Ботанічний сад
Повна назва ботсаду міста Ужгород, який стрічає своїх гостей в центральній місткій частині, на вулиці Івана Ольбрахта, – Ботанічний сад Ужгородського державного університету.
Історія цього університетського саду з унікальною колекцією флори налічує кілька століть. Заклад має статус пам’ятки всеукраїнського значення. Створений він був на базі плантацій фруктових дерев та горіхів. Первісно на території ботанічного саду домінували груші, яблуні та вишні.
Цікавим та незвичайним є сам ландшафт, на якому розташовується цей садово-парковий об’єкт. Його простори розкинулися на трьох терасах з перепадами висоти до 22 метрів.
У наш час ботсад підкорює багатством флористичного царства та демонструє дивовижний природний шарм. Рослинність саду включає понад чотири сотні різновидів. Унікальна його екологічна система є місцем середовища зростання таких рідкісних для української природи рослин як волошка карпатська та бузок угорський.
В оранжереї тут зростають численні представники субтропічної флори, зокрема, мімози, банани, пальми та евкаліпти.
Відвідати Ботанічний сад у місті Ужгород варто допитливим природолюбам та естетам, небайдужим до природних красот. Візит до нього залишає чимало яскравих вражень.
«Ужгород – Скеля»
Це колишній ужгородський сквер «Ротарійський», що нині належить ротарі-клубу «Ужгород-Скеля». У 2003 році він був спочатку перейменований на Ротарі Парк, а свою теперішню назву заклад отримав 2013 року.
Rotary International – це організація міжнародного масштабу, що об’єднала провідних підприємців та фахівців різних галузей і вбачає власну місію у виконанні програм гуманітарної специфіки.
На вході до паркової зони, яка в є своєму роді унікальною, встановлена колоритна дерев’яна арка. Територія об’єкту адаптована під відпочинок всією родиною та надає максимум можливостей для милування чарівною природою.
На затишних алеях, обабіч акуратно вимощених доріжок, встановлені зручні лавки. Гармонійно доповнює дизайн парку дитячий ігровий майданчик та локації для занять спортом. На території «Ужгород-Скелі», що є чудовою оазою відпочинку в будь-яку пору року, зі старезними деревами сусідують нові зелені насадження.
Сквер-альпінарій
Це особливий, незвичайний та ошатний куточок міста, що демонструє поєднання альпійської флори з унікальним ландшафтним дизайном.
На території скверика знаходиться мальовниче озерце, біля якого встановлена гідрологічна споруда – каскади водних потоків. Даний штучний водоспад виглядає дуже красиво й дозволяє насолоджуватися милозвучним, живим співом води.
Локацію неподалік від входу ефектно прикрашає скульптурна композиція, що зображує двох видатних живописців Закарпатського краю – Ерделі та Бокшая.
У скверику-альпінарії панує атмосфера умиротворення й спокою, ідеальна для усамітнення та відновлення моральний і фізичних сил. Довколишні дерева та кущі ніби випромінюють свіжість та енергію, щедро ділячись нею з усіма своїми відвідувачами.
Даний об’єкт уподобаний закоханими парами як місце романтичних побачень. У ньому часто влаштовують фотосесії. Сюди для прогулянок традиційно приїздять молодята.
У цьому сквері можна побачити багато рослин-екзотів та повноцінно відпочити від міського гамору й метушні, відчувши єднання з природою.
На увагу мандрівників також заслуговує величезна алея сакур, висаджена в центрі Ужгорода. У другій половині квітня ці дерева вкриваються пишним рожевим квітом і виглядають просто чарівно. У місті є й інші алеї декоративної японської вишні. Вперше саджанці цих дерев були завезені в центр Закарпаття понад століття тому, 1923 року. Інші види дерев-екзотів, які можна побачити на ужгородських вулицях та міських парках – японська айва, магнолії, яблуні китайські та флоридські. У період весняного цвітіння вони перетворюють місто на казкове, неймовірно гарне.
Більше цікавих місць в Ужгороді та Закарпатті читайте в категорії “Туризм” на нашому сайті.