Бануш – це дуже відома карпатська страва, яку готувати не так вже і складно. Закарпатський банош – це дуже ситний та смачний кулінарний шедевр, який варили виключно чоловіки.
Рецепт належить гуцулам-чоловікам, які на довгі місяці відправлялися в гори. Там вони і придумали як їсти поживно, смачно і при цьому використовувати молочні продукти, яких було вдосталь.
Особливість закарпатського баношу в тому, що його готували виключно на овечій сметані, додавали бринзу, шкварки, лісові гриби. Варили страву у великому казані на вулиці, помішуючи дерев’яною ложкою, але лише в одну сторону. Найчастіше подавали цю смакоту гостям, хоч і самі ласували на свята.
У кожній поважній закарпатській родині є свій рецепт бануша. Про них і поговоримо у сьогоднішній статті. Але насамперед розкажемо що являє собою дана страва та яку крупу для неї краще обирати.
Що таке бануш?
Це – кукурудзяна крупа або борошно, що зварене у молоці, вершках або сметані, зверху додають бринзу, шкварки або бекон. Звісно, шлунки у наших предків були міцніші і вони могли їсти такі відверто важкі страви. Тому зараз бануш трохи «полегшують» і додають знежирене молоко, нежирну сметану і т.д.
Яку крупу брати на банош? Варто взяти дуже дрібну кукурудзяну крупу. Можна також замінити її кукурудзяним борошном, яке набагато швидше заварюється. Сметана за традицією має бути триденною і зберігатися у прохолодному місці.
Крупу обрали – поїхали готувати!
Рецепт банош по-закарпатськи
Щоб приготувати закарпатський бануш, потрібно взяти:
- 400 мл молока,
- 500 мл сметани,
- 200 грамів крупи,
- сіль,
- 100 грамів бринзи.
В казані чи каструлі потрібно 50 мл води довести до кипіння і додати туди молоко та сметану. Нагріти до 80-ти градусів. Тоді додати крупу дрібними порціями, постійно помішуючи.
Процес приготування схожий на варіння манної каші. Посолити і поперчити та варити приблизно 20 хвилин. Каша готова тоді, коли липне на стінки каструлі.
Гарячий бануш викладають у тарілку і посипають бринзою. За бажанням можна також додати шкварки або підсмажений бекон. Бануш не готують завчасно. Це страва, яку їдять відразу ж після приготування.
Як приготувати банош в домашніх умовах?
У кожного закарпатського ґазди на подвір’ї є спеціальне місце і казанок, у якому варять бануш. Саме тоді, на відкритому багатті він виходить найсмачнішим.
Є чимало рецептів цієї каші. Нижче пропонуємо найбільш поширені варіації.
Банош зі шкварками
Для страви потрібно взяти 450 мл жирної сметани та стільки ж води, 250 грамів крупи, сіль, по 100 грамів сала, бекону та бринзи. У каструлю налити воду та сметану, сіль і довести до кипіння, туди ж почати додавати крупу.
Кашу варити і постійно помішувати. Вимкнути тоді, коли вона стане густою. Сало і бекон посмажити на сухій пательні до золотистого кольору, бринзу порізати. Кашу викласти на тарілку та посипати сиром і шкварками.
Бануш у мультиварці
Якщо ви хвилюєтеся, що не знаєте як правильно варити банош, то скористайтеся мультиваркою. Потрібно взяти 100 грамів крупи, 300 грамів жирної сметани, сіль, 400 грамів молока та стільки ж вершків.
Все змішати та викласти у мультиварку. Потрібно встановити режим «молочна каша». Це займе близько 30-ти хвилин. Поки каша вариться, потрібно підготувати підливу: будь-які гриби потушити з цибулею, додати сметану та борошно, тоді підсмажити до золотистого кольору бекон і сало.
Готову кашу розкладають по тарілках, поливають підливою. Викладають шкварки та бринзу.
Бануш з грибами від Клопотенка
Як варити банош на молоці точно знає Євген Клопотенко. Він вважає, що на вершках каша надто важка, а от на молоці більш адаптована для всіх. Тому для його страви варто взяти 150 грамів крупи, 450 мл молока, 200 мл води, 100 грамів глив, 100 мл яблучного оцту, 1 цибулину, 100 грамів сиру, 1 ст. ложку соняшникової олії, 100 грамів вершкового масла, 1 столову ложку сметани, сіль.
Цибулю ріжуть півкільцями і маринують у солі, воді та оцті. Час маринування приблизно 30 хвилин. Гливи миють і ріжуть соломкою. На сковороді, де розігріте масло та олія, гриби смажать близько 5 хвилин. У каструлю додають молоко і повільно всипають кашу, варять до готовності, постійно помішуючи, солять. У кашу додають сметану і перемішують.
У глибоку тарілку кладуть трохи каші і посипають тертим твердим сиром, що добре плавиться. Тоді кладуть ще один шар каші і посипають грибами та маринованою цибулею, зверху можна присипати перцем.
Вершковий бануш від Клопотенка
Як варити банош на вершках також розказує кухар Євген Клопотенко. Для його рецепта потрібно взяти по 500 мл жирної сметани та вершків і вилити у каструлю. Перемішати, додати сіль і перець, довести до кипіння та повільно всипати 180 грамів крупи, постійно помішуючи.
Через 5-7 хвилин кашу можна вимкнути і дати настоятися хвилин 5. Обсмажити 100 грамів сала на пательні. До готової кашки додати смажене сало та порізану бринзу. Їсти кашу треба одразу.
Бануш – це дуже смачно. Але пам’ятайте, що це досить калорійна і «важка» страва. Тому потрібно вживати цю смакоту з обережністю, якщо є проблеми зі шлунком чи зайвою вагою.
Більше актуальної інформації читайте в розділі Гастро на нашому порталі.