Ужгород – мальовниче місто на самісінькому Заході України. Історія Ужгорода налічує не одне століття. То ж коли заснували Ужгород, хто був його засновником та як складалася доля міста, дізнаємося з цієї статті.
Історія міста
На питання хто заснував Ужгород, можна сміливо відповідати, що фортецю Унгвар було засновано воїнами з України. Скільки років місту Ужгород? З дня заснування міста в 677 році найзахідніший форпост країни існує вже майже 14 століть.
Білохорватський Унгвар
Білі хорвати заселили територію сучасного Ужгорода у другій половині першого тисячоліття нашої ери після заснування міста слов’янами. Поселення було осередком нового слов’янського князівства, на чолі якого стояла династія. Лаборець, правитель, лояльний до Великої Моравії, став правителем укріпленого замку в 9 столітті.
Мадярське завоювання
Угорська фортеця була завойована мадярами Алмоша у 895 році нашої ери. Після захоплення замку Алмош призначив свого сина принцом Угорщини, а всіх його воїнів почали називати угорцями.
У Угорському королівстві невелике містечко почало розширювати свої межі. Це був центр графства Унг із сильною військовою присутністю для захисту кордону Угорщини. Поселення було спалено людьми хана Батия. Після цього місто отримало міські привілеї від короля Угорщини Бели IV. У період міжцарства між угорськими баронами та династією Арпадів у 14 столітті Ужгород був залучений до громадянських війн. Трон зайняв Карл I Угорський з Анжуйської династії, нащадок будинку Арпадів по материнській лінії.
Другети з Неаполітанського королівства були запрошені до Угорщини королем Карлом I і їм було передано місто. Сім’я Другет родом із Угорщини. Ужгородський замок збудував Філіп Другет. Місто росло разом із замком. Ужгород став вільним царським містом.
Під владою Габсбургів
Угорське королівство було поділено на три частини у 16 та 17 століттях. Середина була окупована імперією Османа, а північний захід знаходився під владою династії Габсбургів. В Ужгороді було багато ремісничих підприємств. У місті йшла релігійна та політична боротьба. Кожен хотів мати своє правління у Угорському королівстві. Греко-католицька церква була заснована у замку Унгвар після проголошення Унії Унгвару. Ференц II Ракоці був лідером угорської національно-визвольної війни проти Габсбургів. Столицею греко-католицької єпархії місто є з 1780 року.
Історичні факти про Ужгород кажуть, що перші заводи у місті з’явилися на початку 19 століття. Найбільший вплив на Унгвар зробила Угорська революція 1848-1849 років, оскільки корінна угорська знать хотіла позбавитися сюзеренітету Австрійської імперії та здобути владу над власним народом. Повалення монархії в Угорщині святкували у березні. 15 березня його відзначають в Угорщині.
В 1872 відкрилася перша залізнична лінія, що з’єднала місто з важливим залізничним вузлом Чоп, тоді відомим як Чап.
За переписом 1910 року у місті проживало 16 919 жителів, їх 13 590 (80,3 %) були мадьярами, 1 219 (7,2 %) словаками, 1 151 (6,8 %) німцями, 641 (3,8 %) та 1,6 % чехами . За віросповіданням: 5481 католик, 5305 іудей, 4473 грекокатолик, 1368 кальвініст.
Під час світових воєн
Темпи розвитку сповільнилися під час Першої Першої світової. Офіційно Підкарпаття було передано Чехословацькій Республіці 10 вересня 1919 року. Адміністративним центром регіону був Ужгород. За минулі роки Ужгород перетворився на сучасне з архітектурного погляду місто.
Після Першої Віденської премії Ужгород повернули Угорщини, а потім він відокремився від неї після Першої світової війни.
Єврейське населення збільшилося 1941 року. 19 березня 1944 року до міста увійшли німецькі війська. Вони створили два гетто: одне на тартаку Глюка, інше на заводі Московиць-Цегель. У травні 1944 року всі євреї були депортовані до Освенцима і вбиті. Декілька сотень євреїв вижили.
У Радянському Союзі
27 жовтня 1944 року місто було захоплене частинами 4-го Українського фронту Червоної Армії. Тисячі етнічних угорців були вбиті, вигнані та змушені працювати у радянських трудових таборах. Радянські та українські права було посилено, коли було знищено угорську більшість населення.
За цей період відбулися суттєві зміни. На околиці Ужгорода було збудовано нові та старі підприємства. Коли Ужгород приєднався до України? 29 червня 1945 року Підкарпатська Україна була анексована Радянським Союзом і стала найзахіднішою частиною Української РСР. Народний комітет Закарпатської України, що базується в Ужгороді, очолюваний місцевим комуністом, взяв під свій контроль місцеву владу. У тому ж році було відкрито Ужгородський державний університет. У січні 1946 року було утворено Закарпатську область.
В Україні
Зараз однією із 24 регіональних столиць незалежної України є Ужгород – найменший та західний обласний центр.
Назва міста та її походження
Походження назви міста Ужгород бере своє коріння в угорській мові. Перша назва Унгвар походила від угорського «Ung» – назва річки, на якій розташоване місто, і «vr» – «замок, фортеця» – найраніше відомі назви міста.
Чому Ужгород назвали Ужгород? На початку 19 століття назва Унгвар в перекладі стала Ужгород. Місто прийняло цю назву при чехословацькій адміністрації в 1920 році.
Так, Ужгород – це місто, яке має дивовижну та насичену історію, яка зробила його різнобарвним через перебування під владою різних культур та релігій. Відвідуючи Закарпаття, неодмінно слід завітати до міста, щоб поринути у цю стародавню атмосферу вуличок та архітектури.
Більше про цікаве минуле Закарпаття читайте в категорії “Історія Ужгорода” на нашому сайті.