Закарпаття – мальовничий куточок талановитих митців, майстрів крилатого слова та геніальних художників. Тут народилося чимало відомих осіб, хто прославив свій рідний край не лише на всю Україну, а й далеко за її межами.
Йосип Бокшай – уродженець Закарпаття, який присвятив 56 років життя своєму регіону. Він є геніальним художником, який започаткував різновид нового мистецтва, активно боровся за розвиток художньої освіти та був членом чисельних творчих спілок. Романтик за натурою, він бачив прекрасне всюди – від витонченої людської краси до останнього пожовклого листочка, який самотньо тріпотить на гілочці в похмурий осінній день…
Біографія Йосипа Бокшая
Життя Йосипа Бокшая було досить довгим та залишило після себе багато полотен, які станом на сьогодні є неперевершеними прикладами мальовничого мистецтва. Попри всі життєві труднощі, зневіру та негаразди він зумів добитися успіху, а головне став тим, до чого прагнула його душа. Роль художника-живописця, це не тільки вміння творити та зображати, а ще й бути наставником для майбутніх поколінь, навчати та виховувати, плекати талант молоді.
Народився майбутній митець 2 жовтня 1891 року в селищі Кобилецька Поляна, на Закарпатті. Хлопчик з дитинства проявляв неабиякий інтерес до природи – любив прогулянки на свіжому повітрі, насолоджуючись неймовірними краєвидами довкола. Освіту здобув в Академії образотворчих мистецтв у Будапешті, протягом 1910-1914 років. Там навчав мистецтву малювання Бокшая знаменитий угорський художник Імре Ревес.
Вже із 1918 року Йосип Бокшай досягає великих успіхів у пейзажному жанрі, який і надалі є провідним у його творчості. Він створює фігуральні композиції, натюрморти, пише картини з повсякденного життя, змальовує на своєму полотні релігійні мотиви, а пізніше його запрошують розписувати стіни в церквах та соборах.
У 1919 році Йосип Бокшай починає працювати в Ужгородській реальній гімназії. Займався педагогічною діяльністю тут аж до 1945 року. Митець чимало клопотався про виховання та розвиток молоді, тому невдовзі сумісно з Адальбертом Ерделі відкриває художню школу на Закарпатті.
Поза робочим часом бере активну участь в громадському житті рідного куточка – в роботі Руської народної ради, піклується про заснування товариства ”Просвіта”, організовує чимало творчих виставок.
Однак живописець не зупиняється на досягнутому. Бажання далі розвиватися та навчатися новому спонукає його відправлятися в мандрівку Європою. Йосип Бокшай подорожує Францією, Італією, Німеччиною.
Цікаво, що митець все життя прагнув до саморозвитку, адже вважав, що художник повинен бути високоосвіченою людиною з широким кругозором та незвичайним баченням світу, а також весь час удосконалюватися та працювати над собою.
З 1930 року Бокшай відвідує закордонні виставки, а нерідко і сам бере в них участь. Такі культурні заходи проходили в Празі, Братиславі та Ужгороді. Після Другої світової війни він є постійним учасником всіх мистецьких виставок на теренах України та Радянського Союзу.
У 1951 році художник влаштувався на посаду доцента у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва. З того часу на кожній виставці унікальних полотен завжди були присутні роботи Бокшая.
У 1958 році він став членом-кореспондентом Академії мистецтв СРСР, а з 1963 року – народним художником СРСР.
Творчий шлях художника обірвався на 84-му році життя. Він помер 19 жовтня 1975 року в Ужгороді, де і прожив більшу частину свого життя.
Творчість Йосипа Бокшая
Йосип Бокшай був дуже талановитим митцем, творчий доробок якого налічує понад тисячу полотен. Найкраще живописець себе проявив у станковому та монументальному малярстві.
Серед його робіт найбільше пейзажних картин, таких як ”Золота осінь”, ”Лісовий потік”, ”Весна на Верховині”, ”Синевир”, ”В Карпатах”. Важливе місце у творчості займають і портрети та натюрморти. Бокшай з теплотою на душі змальовує повсякденне життя села – картини ”Гуси”, ”Господарський двір”, ”Збір винограду”.
Після закінчення війни митець продовжує займатися створенням мальовничих пейзажів рідного краю – ”Озеро в горах”, ”Полонина Рівна”. За словами самого Бокшая, ніщо так не надихає на творчість як природа.
”Природа є головним учителем митця”, – полюбляв говорити про своє захоплення Йосип Бокшай. І хоча, він створював полотна в різних жанрових стилях, переважними в його творчості були саме пейзажі. Як пейзажист він чудово себе проявив у таких роботах: ”Літній день”, ”Терен цвіте”, ”Осінній багрянець”.
В усіх його полотнах простежується оптимізм, життєдайні настрої, підвищена емоційність, посилений колорит. Пейзажі Йосипа Бокшая є унікальними зразками українського мистецтва, які чудово передають атмосферу затишку, теплих спогадів, а також побут та звичаї тих часів.
Бокшай був дуже релігійною людиною, що можна помітити з картин релігійної тематики – ”Проповідь”, ”Святі Руської землі” та ”Святий Іван Златоуст”. Ще у молоді роки він розробляв ескізи церковних розписів. Його найвизначнішою роботою є розпис плафона Ужгородського собору Воздвиження Животворчого Хреста. Йосип Бокшай написав чимало портретів релігійних діячів.
Йосип Бокшай закарпатське мистецтво
Цей геніальний художник проявив величезний вплив на становлення закарпатського образотворчого мистецтва. Він є основоположником мальовничого пейзажу на західноукраїнських землях.
По-перше, Бокшай значно поповнив культурну спадщину регіону своїми неперевершеними шедеврами. Його роботами досі надихаються художники-початківці, які тільки стали на стежку великого мистецтва.
Сучасники відзначають, що справжнім відкриттям для молоді стала невелика дещиця майстра, яка на сьогодні зберігається в Полтавському художньому музеї імені Миколи Ярошенка. Окрім цього, картини Йосипа Бокшая представлені на багатьох сучасних мистецьких виставках та навіть продаються на аукціонах. Звичайно, дозволити собі такий подарунок може не кожен, проте якою б чудовою ідеєю було розмістити полотно митця у себе вдома, щоб мати змогу доторкнутися до естетичного мистецтва.
По-друге, Йосип Бокшай є засновником імпресіонізму в образотворчому мистецтві на Закарпатті. Навіть реалістичні полотна зображено з нотками миттєвих настроїв та різноманіттям фарб, які, на думку митця, ідеально передають не лише зовнішню картину, а й внутрішні переживання та натуру. Імпресіоністичні елементи переважають не лише в пейзажах Бокшая, а й у релігійному малярстві. Натюрморти, портрети, мальовничі краєвиди, релігійні картини, – в усіх жанрових різновидах його творчості поєднуються романтичні настрої.
Вплив Йосипа Бокшая на закарпатське мистецтво важко недооцінити. Це талановитий художник, який заснував нові напрямки образотворчого мистецтва, а також сприяв розвитку нових талантів, викладаючи в гімназіях та організовуючи різноманітні креативні культурні заходи. Він зумів показати звичні нам буденні речі в найкрасивіших кольорах, передати весь навколишній світ в різнобарв’ї фарб на великому полотні, яке зветься життя…
Цікаві факти про Йосипа Бокшая
Бокшая часто порівнюють з Адальбертом Ерделі. Ще в студентські роки вони разом навчалися в Будапешті, були найкращими друзями та однодумцями. Їх об’єднувала спільна мета – відкрити нову академію мистецтв на Закарпатті. Проте вони були абсолютно різні характером. Йосип Бокшай – спокійний за вдачею, в той час, як Ерделі любив експериментувати та завжди був у пошуку пригод.
Цей геніальний митець обожнював осінь. Він любив її більше за всі інші пори року, про що можна здогадатися з його пейзажів, здебільшого осінньої тематики. Рідні Бокшая згадують, що, коли тільки листя починає жовтіти, а повітря ставало все холоднішим, він збирався в гори за творчим натхненням.
Йосип був інтелігентною, високоосвіченою людиною. Він багато читав, спілкувався з однодумцями, та мав своє улюблене заняття, окрім живопису, – кожні вихідні ходив на футбол.
Бокшай полюбляв прогулянки містом, пішки, насолоджуючись красою довкола. Якось його спитали, чому він не купить собі авто, на що митець відповів: ”Тоді я змушений буду споглядати за дорогою, а не на пейзажі”.
Художника поважали молоді покоління, до його слів завжди дослухалися та часто питали поради. А коли Бокшай малював, всі із задоволенням спостерігали за рухами кисті на полотні, на якому поступово з’являлися неймовірні поєднання краси, природи, буденності.
Після Першої світової війни Йосип Бокшай потрапив у російський полон та відчув на собі всі жахіття війни. Однак він був оптимістом, і ніколи не втрачав віри у краще майбутнє.
Його релігійні переконання залишили слід і в пам’яті багатьох учнів. Деякі учні згадують, як художник міг посеред заняття почати молитися. А за радянської влади він не приховував своїх поглядів, продовжуючи ходити до церкви та сідати на першу лаву.
За словами рідних Бокшая, він вмів заговорювати жар. Онуки митця ще у ранньому дитинстві кликали дідуся посидіти поруч та розповісти їм казочку. І так, читаючи казки та сповідуючи різні цікаві історії малечі, у них поступово спадав жар.
Йосип Бокшай – видатний митець українського образотворчого мистецтва на закарпатських землях. Це дійсно обдарована людина, яка залишила помітний слід в історії, культурі та мистецтві. Кольорова палітра в живописі Бокшая є унікальною, неперевершеною, часом химерною та напрочуд оригінальною. Саме таким увійшов в пам’ять сучасникам геніальний художник-пейзажист Йосип Бокшай.
Більше про історію Закарпаття читайте за посиланням.