Бограч – це дуже популярна страва на Закарпатті. Усі туристи, які їдуть у цей регіон хочуть її спробувати. Звідки пішов бограч? В перекладі це означає казан або страва, що приготована в казані і прийшла вона з Угорщини. У світі бограч відомий як угорський гуляш, а в самій країні як просто гуляш. На Закарпатті готують бограч, тому що там угорці асимілювалися з українцями і створили свою унікальну і ні на що не схожу страву.
Що потрібно на бограч? Для нього варто взяти м’ясо, сало, підчеревину, копченості, картоплю, цибулю, моркву, приправи. У кожної господині свій рецепт. Але традиційно цю страву готують у казанку на вогнищі, адже саме так вона виходить найсмачнішою. Інколи в кінці у казанок вмочують поліно з вогнища, щоб був аромат диму. Скільки видів м’яса у бограчі? За традицією необхідно брати 5 видів м’яса, але тут можна взяти як і більше, так і обійтися салом та свининою, до прикладу.
Бограч по-закарпатські: рецепт
Саме така страва є найбільш традиційною. А все інше вже є її різновидом. Адже готували її як для свята, так і у будень. Особливо смачною вона стає тоді, коли є велика компанія, яка збирається на природі, готує смакоту і тоді разом її куштує.
Що таке закарпатський бограч? Це – густий і наваристий суп з пряним смаком. Він чудово підходить до холодної пори роки, але їсти його можна будь-коли. Для закарпатського бограчу необхідно взяти:
- Свинину, яловичину, копчені реберця – по 200 грам кожного
- Сирокопчену ковбасу – 100 грам
- Сало – 50 грам
- Картоплю – 2-3 великі штуки
- Моркву – 1 штуку
- Цибулю – 2 штуки
- Болгарський перець – 1 штуку
- Помідори – 3 штуки
- Приправи (копчена паприка, тмин, перець, сіль, чебрець, кріп, петрушка, часник) – все за смаком.
- Чіпетке (маленькі кульки з борошна). Для них необхідні 4 столові ложки борошна, 1 яйце і сіль.
- Червоне сухе вино – 100 грам
Приготування
Сало порізати на маленькі шматки і підсмажити у казані до тієї пори, поки з нього витопиться жир.
Шкварки вийняти. До смальцю додати дрібно порізану цибулю, м’ясо, ребра, ковбасу і смажити до рум’яної шкірочки. Туди ж висипати паприку і постійно слідкувати, щоб вона не пригоріла. Для цього її весь час помішують.
З помідорів знімають шкірки і ріжуть овочі на маленькі шматки. Також ріжуть перець соломкою. Все це додають у казанок.
Після цього додати води стільки, щоб вона покрила м’ясо. Тушкувати приблизно 60 хвилин.
Далі варто постійно доливати воду, адже м’ясо завжди повинно бути покрите рідиною. В залежності від того, яке у вас м’ясо, бограч може тушкуватися від 1-ї години до 2,5 годин.
Після того як м’ясо готове, додають у казанок порізану картоплю та моркву. І готують чіпетке.
Для цього варто змішати яйця, борошно і сіль і сформувати тісто. Від нього треба відщипувати маленькі шматочки і робити кульки. Їх треба обсипати борошном, щоб не прилипали.
Коли картопля зварилася у казан можна додати кмин, часник, гострий перець і інші спеції на ваш смак. Туди ж вкидають чіпетке.
Вони варяться близько 7-ми хвилин. Далі додають багато зелені і червоне вино. Після того як закипить, варто вимкнути і дати постояти кілька хвилин. Подають страву у великих тарілках.
Як готувати бограч вдома?
Звісно, не всі мають можливість приготувати бограч в казанку на багатті. Тому можна просто зробити його у мультиварці. Смак буде дещо відрізнятися, але він готується простіше і швидше. Загалом же, кажуть, що справжній бограч має «томитися» у казанку десь 6-8 годин, у мультиварці все набагато швидше. Для цього треба взяти:
воду
650 грам свинини
2 штуки болгарського перцю
2 штуки селери
третю частинку стручка перцю чилі
чайну ложку копченої паприки
2 столові ложки томатної пасти
сіль і перець за смаком
прованські трави за смаком.
Приготування
Свинину промити, порізати шматками і посолити та поперчити, залишити на кілька хвилин.
Тоді обсмажити на пательні до золотистої шкоринки. У чашу мультиварки покласти м’ясо та присипати його порізаною цибулею, порізаним на шматки перцем та селерою, чилі і томатною пастою.
Потім присипають страву паприкою, перцем та сіллю, кладуть прованські трави за смаком. Доливають воду так, щоб вона повністю покривала страву.
Ставлять на режим тушкування. Бажано, щоб страва готувалась не менше години. Після того як бограч готовий до нього додають дрібно порізану зелень. Подають з багетом.
Рецепт бограча на плиті
Більшість людей буде готувати цю страву на звичайні газовій чи електричній плиті. Вона також вийде дуже смачною. Простий рецепт бограча прочитаєте нижче. Для нього необхідно:
зелень
50 грам сала або підчеревини
800 грам м’яса свинини або телятини
500 грам картоплі
2 солодкі перчини та 2 помідори
2 цибулини
1 чайна ложка паприки
зовсім трохи перцю чилі
1 чайна ложка копченої паприки
Приготування
Сало чи підчеревину треба нарізати на маленькі шматки і обсмажити на жаровні. Сало можна вийняти після того як жир витопився, а якщо це підчеревина, то її можна залишити.
М’ясо ріжуть великими шматками та обсмажують у жаровні до рум’яності.
Картоплю ріжуть на великі шматки і додають до м’яса. Туди ж кладуть порізані томати, перець, моркву, цибулю, перець чилі. Додають паприку.
Солять, наливають води так, щоб вона повністю покривала страву. Якщо хочете, щоб бограч був рідшим, то рідини можна додавати більше. Закривають страву кришкою і ставлять у духовку на 90 хвилин. Подають із зеленню.
Бограч – це дуже смачно. Де б ви його не приготували, головний інгредієнт який варто додати – це любов до тих, для кого ви готуєте.
Більше інформації про місто Ужгород читайте на нашому сайті.