Українські Карпати можна по праву назвати краєм чудес природи. Дивовижних нерукотворних об’єктів у даному регіоні настільки багато, що відвідати їх усі за тиждень-два мандрівникам практично неможливо.
Ця стаття розповість про одну з найдивовижніших водойм Закарпаття – озеро Синевір: що подивитись та побачити можна біля цієї мальовничої локації, де вона розташовується, як відпочивають неподалік її узбережжя та що розказують про відповідне загадкове місце екскурсоводи.
Озеро Синевир: як дістатися?
Автомобілісти з лівобережної України та столиці приїжджають до цієї оточеної верхівками гір водойми трасою Київ – Чоп, що веде через місто Львів. Даний автошлях державного значення має маркування Е-50/М-06.
Доїхавши до населеного пункту Нижні Ворота, слід повернути на селище Воловець, а далі прямувати в бік Міжгір’я близько 38 км. Від села Колочава Хустського району відповідний об’єкт віддалений приблизно на 27 км. На дорозі є вказівник, що зорієнтує мандрівників у тому напрямку, де знаходиться озеро Синевір.
А розташовується ця гідрологічна природна пам’ятка на висоті приблизно 1 тисяча кілометрів над рівнем моря, поруч із селом Синевирська Поляна. Територія, на якій можна побачити дану водойму, є заповідною. Вона охороняється законом.
Перед підйомом до озера (а веде до нього асфальтована стежина) обладнаний автомобільний паркінг, на якому можна залишити машину.
Потягом сюди їдуть до залізничної станції Воловець. Звідти курсує рейсовий автобус до Синевріської Поляни. Можна дістатися автобусом до озера також з Ужгорода, Мукачева й Сваляви.
Офіційна адреса локації: Закарпатська область, Міжгірський район, село Синевірська Поляна.
Версія про утворення
Оскільки, на думку дослідників, вік Синевіру налічує багато тисячоліть, визначитися точно з походженням цієї локації складно.
Більшість науковців схиляються до думки, що першопричиною появи улоговини, що згодом наповнилася водою, став надпотужний землетрус, якмй стався в цій гірській місцевості понад 10 тисяч років тому.
Раптова стихія підземних поштовхів заблокувала течію стрімкої річки – ось як утворилося озеро Синевір, відоме ще під назвою «Морське око».
А деякі фахівці вважають, що дана природна пам’ятка з’явилась в результаті наповнення водою з трьох різних гірських струмків.
Вигляд водойми
Особливо чарівно виглядає це озеро, якщо на нього поглянути згори. З усіх боків простір водної гладі оточують могутні дерева, старі ялиці, а посеред неї знаходиться крихітний кам’яний острівець, що справді нагадує зіницю ока. Коли рівень води підіймається внаслідок опадів, сніготанення чи інших кліматичних явищ, маленький острів на деякий час щезає.
Озерна вода є кришталево чистою. Вона настільки прозора, що створює оптичний ефект візуальної близькості дна. Дивлячись в цю пучину, можна побачити її сріблястих мешканців, зокрема, знамениту карпатську форель.
Природа довкола водойми вирізняється багатою заповідною флорою й фауною. Тут мешкає чимало червонокнижних тварин – є можливість зустрітися з оленем, гірською козулею, горностаєм та борсуком.
Хвойний лісовий масив створює приємний аромат та наповнює довколишнє повітря цілющими фітонцидами.
Що відомо про озеро Синевір?
Глибина його в різні пори року неоднакова – максимальні показники відстань від поверхні води до дна варіюються від 19 до 23 метрів, мінімальні – від 8 до 10 метрів.
У найбільш спекотні літні дні здатні прогріватися лише поверхові шари водної товщі. На глибині від 2-х метрів вода залишається крижаною. Тому купатися в ній не варто.
Постійному оновленню озера сприяють підземні течії та джерела – вони періодично заповнюють гідрологічний об’єкт та забезпечують відтік.
Подивитися на цю мальовничу локацію з різних ракурсів можна, прогулявшись еко-стежками, що огинають величне та повноводне озеро по всьому його периметру.
Чому за легендою озеро назвали Синевір?
Із покоління в покоління мешканці Закарпаття переповідають романтичний переказ, що пояснює назву даної високогірної водойми.
Ця легенда розповідає про палке кохання між графською донькою на ймення Синь та пастухом-простолюдином Виром. Юну графиню ніби то зачарувала гра хлопця на сопілці. Дізнавшись про ці стосунки, батько дівчини розлютився і наказав стратити обранця його спадкоємиці. Можновладець не бажав бачити своїй зятем бідняка. Вира убили за розпорядженням графа кам’яною брилою, скинувши її зверху.
Після такої трагічної загибелі коханого Синь почала в тузі безперестанно лити сльози, що хлинули потоком. Від цих гірких сліз і утворилося озеро.
Щоб підігріти інтерес туристів до такої легенди, один із місцевих митців створив скульптурну композицію, яка зображує персонажів відповідного епічного твору. Висота цих статуй становить 13 метрів.
Цікаві факти про озеро Синевір: містика і не тільки
Можна навести багато дивовижних відомостей, серед яких чимало є достовірними, а частина – просто вдалим піаром.
- Краєзнавці стверджують, що в прадавні озеро було традиційним місцем обрядів всіляких чаклунів та відьомських шабашів.
- Закарпатські мольфари переконані, що дана місцевість є позитивною геопатогенною зоною, здатною своєю енергетикою зцілювати хвороби фізичні та лікувати душу.
- Поширені думки про наявність поблизу в темну пору доби Синевіру привидів, химер, тіней та моторошних звуків (щоправда, після того, як тут зробили освітлення, у цей міф багато хто перестав вірити).
- Згори глибоководне озерце видається невеличким, проте його реальна площа становить приблизно 5 гектарів.
- Синевір є найбільшим та найглибшим веред карпатських озер, а всього таких водойм у даному регіоні налічується понад три десятки.
- Показник середньої температури води в теплу пору року на її поверхні складає від 10 до 19 °С.
- Перебування в даній місцевості є корисним для людей, що страждають на хвороби органів дихання, зокрема легень.
- Існує непідтверджена версія про те, що американськими дослідниками була встановлена наявність на дні озера бази інопланетян.
- Синевір входить до переліку найвідоміших природних чудес нашої країни.
Ця локація уподобана не лише любителями ефектного селфі, але й професійними кінематографістами. У 2013 році в даному місці був знятий фільм жахів з однойменною назвою. Краєвиди легендарного озера можна побачити в кінострічках «Червона рута», «Трагедія Карпатської України» та «Урсус».
Порівняно недавно тут був знятий фільм «Останній крок», спільно створений кінематографістами України та Франції. Головну роль у ньому зіграв відомий актор Жан Рено. У прокат ця кінострічка була запущена близько п’яти років тому.
Як та де відпочити на Синевирі?
Окрім споглядання самих краєвидів цієї перлини Карпат та піших прогулянок екологічними стежками довкола неї, туристи можуть включити в свою програму дозвілля такі заходи:
- участь в тематичних екскурсіях, що супроводжуються змістовними й цікавими розповідями компетентних гідів;
- відвідування реабілітаційного центру бурих ведмедів – цей комплекс знаходиться неподалік від озера й відкритий для відвідувачів з 9.00 до 18.00 години;
- перегляд щорічного всеукраїнського фестивалю «На Синевір трембіти кличуть»;
- огляд різноманітних декоративних скульптур, яких на цій території багато;
- трапезу з друзями або родиною в одній із затишних дерев’яних альтанок, обладнаних для мандрівників;
- відвідування крамничок із сувенірами та кав’ярень, що розташовуються обабіч дороги, яка веде до озера.
Мандрівникам варто взяти до уваги, що смітити та розпалювати багаття на заповідній території категорично заборонено, як і полювати на звірів та знищувати рослини.
Коли краще їхати на Синевір?
Прекрасною ця локація є о будь-якій порі року.
Узимку, коли водна гладь укривається кригою, вона виглядає заворожуюче. Восени озеро є особливо мальовничим – біля нього часто збираються живописці на пленери.
О літній порі тут можна приємно провести час, рятуючись від спеки в прохолодному затінку пишних ялиць. А навесні Синевір радує гостей пробудженням природи, звуками співу птахів та неповторними пахощами.
Приїздити сюди варто в будь-який погожий день, незалежно від сезону. У будні дні тут не так багатолюдно, як у вихідні та свята.
Тим, кого цікавить біля озера Синевір відпочинок (ціни житла тут залежать від його категорії й рівня комфорту), слід врахувати, що можна орендувати кімнату в місцевих мешканців у Синевирській Поляні або номер у спеціальних садибах чи котедж.
До таких гостьових будинків належить садиба «Біля Синевіру» (вартість оренди від 1300 гривень за добу), «Біля лісу» (від 1400 гривень) та «Синевирський чардаш» (від 600 гривень за номер) – з басейном, мангалом та чаном під відкритим небом.
Більше цікавої інформації про місто Ужгород та Закарпатську область читайте на нашому сайті.