Ужгород – це центр Закарпатської області, розташований на річці Уж біля підніжжя Українських Карпат, поруч зі Словаччиною. Раніше мав назву Унгвар. В історичних джерелах зустрічаються і інші назви: Онгвар, Гункбар, Гунгвар. Такі назви вдалося отримати, склавши угорський «вар», що означає фортеця, та слово Уж (річка).
Райони Ужгорода
Це адміністративний центр Закарпатської області. Ділиться на декілька районів, кожен з яких має свої унікальні характеристики та інфраструктуру. Основні райони Ужгорода включають:
- Центральний – історичне ядро міста, де розташовані головні адміністративні будівлі, музеї, театри, торгові центри, ресторани. В ньому розташована центральна площа, де проходять основні міські події. А також відомі архітектурні пам’ятки, такі як Ужгородський замок та Хрестовоздвиженський собор.
- Набережна (Липова алея) – розташована вздовж річки Уж, з чудовими прогулянковими зонами. Тут знаходяться численні кафе та ресторани з прекрасними видами на річку. А також ботанічний сад Ужгородського національного університету, один з найстаріших і найкрасивіших садів України.
- Шахта – Житловий район, де розташовані переважно багатоповерхові будинки. В ньому розвинута інфраструктура, включаючи школи, дитячі садки, магазини.
- Новий район – сучасний житловий масив з новобудовами. Має великі торговельні комплекси, супермаркети, спортивні і розважальні заклади.
- Радванка – один з найстаріших районів, де можна знайти традиційні будівлі, вузькі вулички. Відомий своїм етнічним різноманіттям, зокрема великою ромською громадою.
- Боздоський парк – розташований навколо одного з найбільших парків міста, Боздоського парку. Вважається популярним місцем для відпочинку і прогулянок серед місцевих жителів. У парку часто проводяться культурні і спортивні заходи.
Неможливо точно сказати скільки районів в Ужгороді. Але вищеперераховані вважаються більш сучасними, основними, відомими теперішнім мешканцям. Кожен з районів має свої особливості і пропонує різні можливості для мешканців, гостей міста.
Інші райони
Є і інші райони в Ужгороді, які вважаються меншими, тому вони не такі відомі. Вони майже нічим не відрізняються від інших. В них розвинена інфраструктура, є хороша транспортна розв’язка. До них відносяться:
- Червениця;
- Станційний;
- Табла – 2;
- Табла – 1;
- БАМ;
- Ужгородський замок;
- Компотний;
- Саксаганського;
- Вербник;
- Горяни;
- П’яний базар;
- Шипка;
- Садовий;
- Промисловий;
- Подлипники;
- Кальварія;
- Дравці;
- Східний;
- Ярослава Мудрого;
- Свепомоц;
- Масив-2.
Червениця вважається хорошим місцем для проживання. Славиться в першу чергу чистим гірським повітрям. Один із новіших житлових районів, відомий своєю інфраструктурою і зручністю. В ньому є хороша транспортна доступність, новобудови, сучасні зручності.
Історичні назви
Багато хто не знає, як називаються райони в Ужгороді, навіть деякі мешканці. Але є і ті люди, які називають закутки міста старими назвами. Наприклад, Центральний раніше називався Старий Город, оскільки тут розташовані найстаріші будівлі, архітектурні пам’ятки, включаючи Ужгородський замок.
Мала Прага – це мікрорайон, який був першим чехословацьким закутком. В ньому жили чехи під час чехословацького періоду, службовці, що відбудували райони Малий та Великий Галагов. Його архітектура має міжвоєнний стиль. Деякі котеджі збереглися. Раніше їх називали Rodinne domky. Але дуже багато споруд постраждало в радянські та пострадянські часи.
Галагов збудований в стилі чеського модернізму, у 1920-1930-х роках, коли Закарпаття входило до складу Чехословаччини. Раніше на цьому місті було болото, яке з часом висушили і збудували Чеський район. На даний час він відноситься до центральної частини міста.
Шахта спочатку була просто робочою зоною, яка з часом перетворилася на житловий район. В ньому добували корисні копалини. Останніми роками район активно розвивається, з’являються нові житлові комплекси, покращуються умови для проживання. Доступні громадські послуги та зручне транспортне сполучення з іншими частинами міста.
Радванка – історичний район, відомий своїми вузькими вуличками і традиційними будинками. Він також має велику ромську громаду, що додавало йому унікальності. До 40-х років 20 століття Радванка – це було велике село. А вже потім відбулося під’єднання до міста. Крім цього, були і інші назви: Radovanh (у 1414), Radwanz (з 1427), Radwánz (з 1790 року). Саме на Радванці знаходиться будинок, в якому народився угорський поет І.Дєндеші.
Щодо цієї назви є дві версії. Історик затверджує, що вона походить від слова Aranyos, що з угорської переводиться як золотий. Це говорить про те, що землі села були цінними. Інша версія – Радванка входила в склад володінь дворянина Радванці, в честь якого пішла назва.
Нове Село – це район, що утворився на початку XX століття і заселявся новими мешканцями, які приїжджали до Ужгорода. «Нове Село» в Ужгороді зараз відомий як «Боздош». Це один із сучасних житлових частин міста, який має розвинену інфраструктуру, зручне розташування поблизу Боздоського парку, одного з найбільших зелених зон області. Ці історичні назви відображають багатокультурну історію містечка і його розвиток протягом століть.
Якщо хто не знає, який найбільший район Ужгорода, то ним вважається «Нове Село» або сучасна назва «Боздош». Він є одним із найновіших і найрозвиненіших житлових масивів міста. Характеризується великою кількістю новобудов, сучасною інфраструктурою та зручним розташуванням поблизу парку, що робить його привабливим місцем для проживання багатьох ужгородців.
Адміністративний поділ Ужгорода, Закарпатської області ділиться на 3 сільські громади, 1 селищну і 23 сільські ради, які об’єднують 65 населених пунктів та підпорядковані Ужгородській районній раді. До списку територіальних громад в тому числі відносяться міста Чоп і Перечин.
В якому районі Ужгорода найкраще жити?
Обираючи житло в Закарпатській області, постає питання, де буде жити найкраще. Адже кожній людині важливо, щоб біля її будинку біла школа або дитячий садок, робота, магазини, аптеки, зупинки міського транспортного засобу.
Найбільша перевага міста – це його розташування. Воно знаходиться в оточенні Карпатських гір, межує зі Словаччиною і знаходиться недалеко від кордону з Угорщиною. Це дає можливість подорожувати та пізнавати нові країни. Містечко пропонує більш доступну вартість життя, ніж інші міста України. Він оточений лісами, горами, що дає можливості для активного відпочинку. Переїзд сюди стане чудовим варіантом для тих, хто цінує спокій і рівновагу.
Найпрестижніші райони Ужгорода:
- Центральний;
- Червениця;
- Ужгородський замок;
- Боздош;
- Набережна.
Серед великої кількості пропозицій на вторинному і первинному ринку кожен зможе знайти для себе найкраще містечко для проживання. Але до вибору нерухомості слід відноситися вкрай серйозно. Адже є великий шанс натрапити на недобросовісного забудовника або продавця. Щоб цього не сталося, необхідно звернутися до ріелтора або до нотаріуса, який збере всю необхідну інформацію про житло.
Вибір квартири або будинку вважається важливим етапом, і важливо враховувати кілька ключових аспектів:
- Розташування – передмістя, окраїни. Більшість новобудов зводять у передмісті або на окраїнах Ужгорода. Це дає переваги, такі як чисте повітря, тиша. Але потрібно витрачати більше часу на дорогу до роботи або навчання.
- Надійність – вибираючи новобудову, потрібно звернути увагу на досвід роботи забудовника, його репутацію, відгуки клієнтів. Надійний продавець з хорошою репутацією є гарантією того, що проект буде реалізовано вчасно і з високою якістю.
- Документи, ліцензії – слід перевірити, чи має забудовник або власник всі необхідні документи. Це забезпечить законність.
- Вибір конкретної квартири – необхідно вирішити для себе, яким має бути планування, площа, поверх, кількість кімнат.
Перед тим, як прийняти остаточне рішення про купівлю квартири або будинку, важливо ретельно дослідити ринок, перевірити репутацію, оцінити якість житла. Це допоможе забезпечити успішну інвестицію і комфортне проживання. Дуже багато інформації на даний час можливо знайти в інтернеті, тому з нею слід ознайомитися.
Більше актуальної інформації про Ужгород читайте на нашому порталі.