Красивий куточок України – Закарпаття, славиться своїми краєвидами, природними, історичними та культурними пам’ятками, самобутнім мистецтвом, а також національною кухнею, страви якої мають свою особливість. Що варто спробувати на Закарпатті, чим особлива закарпатська кухня – все це розповімо у даній статті.

Особливості кухні
Закарпатська кухня має інтернаціональний характер, тому що формувалась під впливом історичних факторів, перебуваючи під владою Австро-Угорщини, Чехословаччини, Угорщини. Національні меншини, які проживають у Закарпатті внесли свої особливі страви, продукти, методи приготування страв тощо.
Зокрема закарпатські угорці бограч, гуляш, попрікаш, лечо, рокот-крумплі, румуни різноманітні види токанів, словаки страпачки, карбонатки, бухти, а чехи кнедлики, сегединський гуляш, закарпатські євреї човлент, фаршировану рибу, роми тушковане вим’я, смажені голубці та погачі.
Варто зауважити, що страви на Закарпатті є такі які не зустрічаються у жодного народу, серед них підбивані пастулі, лопатки та дзьобачки. Особливостями закарпатської кухні є використання різноманітних прянощів (червона паприка “паприга”, чорний перець “попер”, часник, цибуля, чабрик -чебрець, тим’ян, “зеллер” -кріп, петрушка), а також національні страви Закарпаття відомі тим, що до них часто подають соуси, переважно це сметанний, грибний, томатний.

Далі у статті розглянемо рецепти закарпатської кухні, що варто приготувати вдома та обов’язково спробувати коли відвідаєте даний регіон.
Бограч
Візитівкою Закарпаття є саме бограч, одна із перших страв закарпатської кухні.
Для приготування якого необхідними будуть такі інгредієнти як: свинина, яловичина (можна використовувати баранину), копчене сало, морква, цибуля, кольраба, картопля, спеції (сіль, чорний мелений перець, стручок гіркого перцю, солодка паприка та лавровий лист).

Варити страву потрібно близько 3-х годин і часто мішати дерев’яною ложкою.До столу подають страву гарячою із зеленню.
Рокот-крумплі
Закарпатська страва з картоплі для приготування якої потрібна відварена картопля та яйця, сир, ковбаса, сметана та спеції.
На деко змащене олією або смальцем шарами виложують натерту відварену картоплю, яйця, ковбасу, поверх знову картоплю, усе заливають сметаною, посипають сиром та запікають у духовці протягом 40-ка хвилин.

Подають страву до столу гарячою посипавши кропом.
Кнедлики
Відома страва на Закарпатті, яка має чеське походження та чимало різноманітних рецептів приготування.

Готують кнедлики з дріжджового тіста, сирої або вареної картоплі, до яких додають м’ясо, сир та відварюють утворене тісто з начинкою до готовності. Подають до столу національну страву на Закарпатті з соусом, бульйоном, сметаною або смаженою цибулею, а солодкі кнедлі будуть смачними з різноманітними сиропами, горішками.
Гомбовці
Гомбовці (колобки) страва національної кухні Закарпаття. Являє собою колобки з дріжджового тіста, наповнені фруктовою начинкою, готують страву на пару, а готові гомбовці посипають панірувальними сухарями та подають до столу. Є відмінним варіантом для тих, хто полюбляє щось солоденьке.

Банош
Рецепт закарпатської кухні, який є візитівкою цього регіону. Являє собою кашу, яку готують з кукурудзяного борошна, заправляють сметаною чи вершками, подають до столу банош з бринзою, шкварками, або грибами, які і надають страві неймовірного смаку.

Ріплянка
Національна закарпатська страва, для приготування ріплянки потрібно картопля, кукурудзяна крупа, бринза, вершкове масло. Картоплю відварюють, не зливаючи воду додають кукурудзяну крупу, ємність для запікання змащують вершковим маслом, виложують суміш картоплі та крупи, шматочок масла та посипають бринзою.

Запікають 30-40 хвилин до золотистої скоринки. Подають готову страву із шкварками та сметаною.
Підбивана пасуля
Підбивана пасуля – це традиційний суп Закарпаття. Пасулею в даному регіоні називають звичайну квасолю.

Квасолю замочують, потім відварюють з додаванням лаврового листа, копченого м’яса. Також особливістю першої страви закарпатської кухні є підбивка, яку готують із сметани, молока та борошна, готову суміш додають до бульйону та перемішують до повного розчинення, щоб не утворились грудочки. Довести до кипіння, додати спеції і можна готову страву подавати до столу.
Гуляш
Ситна закарпатська страва з м’яса. Готують страву з м’яса, картоплі, овочів, спецій. Цибулю обжарюють з паприкою, додають м’ясо, моркву, спеції, томатну пасту (або пюре з помідорів), тушкують на малому вогні, згодом додають картоплю, заливають водою та залишають варитись протягом години під кришкою, додають квасолю і варять ще протягом 10-ти хвилин.

Перед подачею до столу страву посипають зеленню та смакують.
Лечо
Страва має угорське походження, легка у приготуванні та для якої потрібна невелика кількість інгредієнтів. Готують закарпатську страву із солодкого перцю, цибулі, томатів, яєць, спецій, серед яких паприка, відмінністю рецепту страви є додавання копчених ковбасок або м’яса. Овочі тушкують з ковбасками, за 5 хвилин до готовності добавляють яйця і спеції та ретельно перемішують.

Подають страву гарячою з великою кількість хліба.
Лангоші
Популярна закарпатська випічка. Для приготування використовують дріжджове тісто, до якого додають яйця та розтоплене вершкове масло, смажать у великій кількості олії, свіжо випечені лангоші змащують сметаною, посипають сиром та подають до столу. Неймовірно легка та пухка випічка, яка тане у роті, а сир додає ніжного смаку.

Закарпатська кухня є різноманітною, самобутньою, здатна задовольнити найвибагливіші смаки, кожен неодмінно знайде собі страву до смаку. Цікавою особливістю даного регіону є те, що там проводять різні кулінарні фестивалі, які присвячені певним стравам: голубцям, рибній юшці, баношу, токану тощо, де відвідувачі, місцеві жителі та туристи матимуть можливість спробувати страви приготовлені за особливою традиційною рецептурою. Завітавши у мальовничий куточок нашої України неодмінно ознайомтесь та скуштуйте національні закарпатські страви.